Projekt

Na projekt Transandino składają się podróż do Peru, realizacja filmu i promocja postaci Ernesta Malinowskiego oraz jego dzieła, Centralnej Kolei Transandyjskiej.

Podróż

Nasza podróż po Peru odbyła się między czerwcem a wrześniem 2010. Odwiedziliśmy m.in. Limę, Cuzco, Machu Picchu, Jezioro Titicaca, Arequipe i zabytki archeologiczne północnego Peru. Odbyliśmy trekking w Cordillera Central, Pariacaca i Huaytapallana, a także w Centralnej Dżungli Peruwiańskiej. Wspinaliśmy się w Cordillera Blanca. Przemierzyliśmy kilka tysięcy kilometrów i spędziliśmy łącznie ponad 250 godzin w peruwiańskich autobusach i pociągach.
Blog www.transandino.info jest dokumentacją tej podróży. W roku 2011 strona została nominowana do organizowanej przez National Geographic Polska nagrody Travelery, w kategorii „blog roku 2010″. Ponadto na różnych imprezach podróżniczych prezentujemy slajdy z wyprawy.

Film

Zrealizowany przez nas film przybliża trasę Kolei i otaczający ją majestatyczny krajobraz. Impresyjny dokument zabiera widza w podróż w niedostępne przestrzenie peruwiańskich Andów. W celu realizacji zdjęć kilkakrotnie przebyliśmy koleją trasę Lima – La Oroya – Huancayo. Ciekawe ujęcia powstały również z okien samochodu, którym ścigaliśmy pociąg, a także z okolicznych szczytów.
Montażu filmu podjął się Mathias Mezler. Uzupełnieniem obrazów jest muzyka autorstwa Patryka Lichoty.

Premiera

Istotną częścią projektu Transandino jest przybliżenie życiorysu inżyniera Ernesta Malinowskiego, historii budowy Kolei i inżynierskich danych technicznych.

16 czerwca 2011, w poznańskim kinie Muza, odbyło się wydarzenie, które objęło pokaz filmu, prelekcje na temat Ernesta Malinowskiego i Kolei Transandyjskiej oraz wernisaż wystawy fotografii wykonanych podczas naszej podróży. Słowo wstępne wygłosił Konsul Honorowy Republiki Peru – Kajetan Pyrzyński. Postać słynnego polskiego inżyniera przybliżyła jego biografka, dr Danuta Bartkowiak. Natomiast Ryszard Pyssa, dyrektor poznańskiego Zespołu Szkół Komunikacji, przedstawił zebranej publiczności arcydzieło techniki inżynierskiej jakim jest Centralna Kolej Transandyjska.

Drugi taki pokaz odbył się 14 lipca. W przyszłości planujemy kolejny raz powtórzyć to wydarzenie w Poznaniu, a także zorganizować cykl spotkań w różnych miastach Polski. Informacje dotyczące Malinowskiego i Kolei, w tym także materiały wideo które przygotowujemy niezależnie od produkcji filmu, będziemy również umieszczać na naszej stronie internetowej.